Południowa część kampusu Politechniki Gdańskiej, Prace dyplomowe

Założenia urbanistyczne

Wrzeszcz ,w rejonie skrzyżowania ulic: Do Studzienki oraz Traugutta, w nadchodzących latach czeka duża transformacja. Wszystkiemu winna jest ulica zwana „Nową Politechniczną”, przewidziana w MPZP. Jej zadaniem będzie naprawa kiepskiej sytuacji komunikacyjnej, wiecznie  panującej na skrzyżowaniu Do Studzienki-Traugutta. Nowa Politechniczna częściowo pobiegnie w miejscu obecnej Do Studzienki, na wysokości kampusu „odbije” na wschód i połączy się z ulicą Sobieskiego.
Będzie to miało wpływ na kształt otaczającej zabudowy a także na kształt kampusu PG, zwłaszcza jego południową część. Zmiany w południowej części kampusu są rzeczą konieczną, sprawę z tego zdają sobie wszyscy. Korzystając z okazji ogłaszamy: Przebudowę kampusu zacząć czas.

Przebieg planowanej w MPZP ulicy „Nowej Politechnicznej”.

Zaprojektowaliśmy nowy układ urbanistyczny dla południowej części kampusu. Został on oparty o oś budynku Wydziału Elektroniki. Na osi stworzyliśmy plac, po dwóch stronach ulicy Traugutta, otoczony politechnicznymi gmachami o wysokości do pięciu kondygnacji. Główny element zagospodarowania placu stanowi woda płynącego obecnie w rurach Potoku Królewskiego.

Zagospodarowanie terenu

Dwóm budynkom stanowiącym nowy układ urbanistyczny została przypisana funkcja. Pierwszy z nich to dom studencki Politechniki Gdańskiej, zaś drugi to Pracownia Projektowa  dla miejscowego Wydziału Architektury.

Widoki z lotu ptaka, kolejno: dom studencki, pracownia projektowa. 


Dom studencki

 Widoki z poziomu wzroku człowieka. 

Mieści: część akademicką (120 jednoosobowych pokoi mieszkalnych), część biurową, część usługową, parking podziemny (170 miejsc parkingowych). Jednoosobowe pokoje pogrupowano w dwupokojowe segmenty. Dwa pokoje dzielą między sobą korytarz, łazienkę oraz kuchnię z jadalnią. Ponadto każdy z pokoi posiada balkon. Balkony osłonięto okiennicami wykonanymi z blachy perforowanej. Możliwość ich zsuwania pozwala studentom wpływać na wygląd elewacji. Budynek może być "otwarty" lub zupełnie "zamknięty".

Widoki na: część usługową ( w parterze) oraz pokoje mieszkalne

Widoki od ulicy Nowej Politechnicznej oraz od strony placu.

Tożsamość Wrzeszcza od zawsze wynikała z jego powiązania z wodą. Woda została więc wykorzystana jako element architektury na równi z drewnem, blachą, szkłem.  Siła oddziaływania i walory estetyczne wody korzystnie wpłyną na zaprojektowaną przestrzeń publiczną.

Widoki z lotu ptaka: od ulicy Nowej Politechnicznej, od strony placu

Rzut parteru oraz kondygnacji 3

Przekrój A-A

Pracownia projektowa


Schemat ideowy

Widok z poziomu wzroku człowieka, od strony ulicy Traugutta

Pracownia projektowa składa się z 3 części : dydaktycznej, biurowej (pracownie architektoniczne), parkingu rowerowego. W części gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne zaprojektowano: warsztat z maszynownią (tzw. makieciarnia) na kondygnacji podziemnej, hol wystawienniczy będący jednocześnie holem wejściowym, salę publicznych obron, sklep plastyczny i księgarnię architektoniczną , drukarnię, bar, salę komputerową, pokoje konsultacji, pokoje pracy indywidualnej.

Widok na wewnętrzny dziedziniec.

Zaprojektowano rodzaj forum stanowiącego jednocześnie połączenie tylnego dziedzińca ze znajdującą się na kondygnacji podziemnej „makieciarnią” .

Elewacje

Zastosowane w projekcie materiały to: beton konstrukcyjny, panele z siatki perforowanej, drewno, szkło. Materiały zastosowane we wnętrzach nawiązują do tych zastosowanych w fasadach.

Widoki na część parkingowo-biurową oraz hol wejściowy i wystawienniczy.


Rzut parteru z najbliższym otoczeniem

Rzut drugiej kondygnacjiKomentarze